top of page

Czakry: 7 Centrów Energetycznych Ciała I Umysłu

Czy słyszałeś kiedyś o czakrach? Jest to specjalny rodzaj centrów energetycznych w ciele, o którym mówi się od wieków. Jeśli szukasz sposobu na odblokowanie swojej siły życiowej, to zrozumienie i praca z czakrami może ci w tym pomóc.

W tym artykule przedstawię Ci, czym jest siedem czakr, jak działają i jaki jest ich wpływ na ogólny stan zdrowia. Omówimy również, jak możesz wykorzystać tę starożytną praktykę, aby nie tylko poprawić swoje zdrowie fizyczne, ale również dostroić się do swojego samopoczucia psychicznego i duchowego. Przygotuj się więc na naukę o siedmiu głównych czakrach i ich potencjalnej mocy uzdrawiania!
Siedem Głównych Czakr W Ciele Człowieka

Czakra to sanskryckie słowo, które dosłownie oznacza "koło" lub "dysk" i odnosi się do 7 centrów energetycznych ciała i umysłu. Te czakry są uważane za duchowe punkty energetyczne, biegnące wzdłuż kręgosłupa od podstawy kręgosłupa do korony głowy.

Siedem głównych czakr, z których każda ma swoją unikalną rolę, to:

  • Czakra Korzenia - Znajduje się u podstawy kręgosłupa, ta czakra jest związana z Twoim poczuciem bezpieczeństwa i stabilności. Pomaga czuć się uziemionym i zakorzenionym w swoim fizycznym i emocjonalnym świecie.

  • Czakra sakralna - Znajduje się tuż nad kością łonową, jest związana z kreatywnością i emocjami. Pomaga wyrazić siebie w kreatywny sposób, jak również połączyć się głęboko z innymi i doświadczyć przyjemności.

  • Czakra splotu słonecznego - ta czakra znajduje się pomiędzy pępkiem a klatką piersiową i odnosi się do twojego centrum władzy. Jest kluczem do stania się niezależnym i pewnym siebie.

  • Czakra Serca - Znajduje się w centrum klatki piersiowej w pobliżu serca, łączy cię z miłością, współczuciem, czułością i życzliwością dla siebie, innych i wszystkich żywych istot.

  • Czakra gardła - ta czakra znajduje się u podstawy gardła, odnosi się do komunikacji - zarówno werbalnej jak i niewerbalnej.

  • Czakra Trzeciego Oka - Znajduje się dokładnie pomiędzy brwiami na poziomie czoła, ta czakra pomaga w dostępie do intuicji i wewnętrznej mądrości - jest to wielki atut przy podejmowaniu decyzji lub znajdowaniu jasności w danej sytuacji.

  • Czakra korony - znajduje się na szczycie czaszki i łączy się z wyższymi sferami duchowymi.


Czakra podstawy znana w sanskrycie jako Muladhara

Pierwsza czakra ludzkiego ciała to czakra podstawy, znana w sanskrycie jako Muladhara. Znajduje się ona w samej podstawie kręgosłupa i jest źródłem Twoich fundamentów, zarówno fizycznych, jak i duchowych. Jak każda wieża potrzebuje stabilnej podstawy, z której można ją zbudować, tak samo nasze ciało energetyczne potrzebuje tego centrum energetycznego, z którego może czerpać dla fizycznej i emocjonalnej stabilności.

Ta czakra jest związana z energią Kundalini, która leży uśpiona u jej podstawy i jest budzona poprzez różne praktyki takie jak joga, medytacja, świadome oddychanie i mindfulness. Joga Kundalini łączy postawy fizyczne, oddech i dźwięk, aby zjednoczyć ciało, umysł i duszę w jedną całość w celu skierowania energii w górę kręgosłupa, aby osiągnąć wyższe sfery świadomości.


Czakra podstawy jest związana z bezpieczeństwem i ochroną. Kiedy ta czakra jest zrównoważona, pomaga nam rozwijać zaufanie do innych ludzi, silne poczucie własnej wartości, mocne granice i umiejętności organizacyjne. Kiedy jest zablokowana lub niezrównoważona może prowadzić do braku pewności siebie, a nawet strachu. Ważne jest, aby zrównoważyć tę czakrę, jeśli chcesz stworzyć bezpieczne podstawy, na których możesz budować osobisty sukces i szczęście w życiu.


Czakra sakralna czyli Svadhistana

Druga czakra to Svadhistana i znajduje się w dolnej części brzucha, tuż nad kością łonową. Nazywana jest również czakrą sakralną i symbolizuje twoją kreatywność i energię seksualną. Kiedy funkcjonuje dobrze, będziesz czuł się połączony ze swoją zmysłowością i kreatywnością, radością, przyjemnością, seksualnością i intymnością.

Ta czakra jest powiązana z twoimi e


mocjami i uczuciami. Kiedy jest zharmonizowana, możesz z łatwością wyrażać się pozytywnie - będziesz w stanie wyrażać uczucia radości i przyjemności w zrównoważony sposób. Svadhistana pomaga również odnosić się do innych w pozytywny sposób z otwartym sercem i jasnym umysłem.

Możesz pracować nad swoją drugą czakrą za pomocą Jogi Kundalini lub Hatha Jogi. Może się również okazać, że olejki eteryczne lub kryształy pomogą Ci zrównoważyć tę czakrę. Aby zacząć, skup się na tych kluczowych punktach:

  • Wizualizacja jasnego pomarańczowo-czerwonego koloru dla tej czakry podczas medytacji.

  • Używanie terapii dźwiękowej z frazami takimi jak "Jestem połączony z moją zmysłowością"

  • Zaangażowanie w twórcze działania, takie jak malowanie lub pisanieCzakra splotu słonecznego zwana Manipura

Trzecia czakra to Manipura, czyli czakra splotu słonecznego. Znajduje się w okolicy splotu słonecznego i wysyła energię do przepony, która następnie promieniuje na zewnątrz na całe ciało. Kolory związane z Manipurą to żółty, niebieski w klasycznej tantrze i czerwony w tradycji Nath.

Manipura jest związana z cechami osobistej mocy, siły i poczucia własnej wartości. Kiedy funkcjonuje prawidłowo, będziesz miał poczucie pewności siebie i wartości własnej. Zaburzenia w tej czakrze objawiają się jako wiele problemów emocjonalnych związanych z zaufaniem, strachem, zastraszeniem, poczuciem własnej wartości i pewnością siebie. Na poziomie psychicznym jest ona również powiązana z podejmowaniem decyzji i siłą woli.

Zrównoważony splot słoneczny będzie emanował pewnością siebie, miłością do samego siebie i wiarą w naszą zdolność do uszczęśliwiania siebie. Kiedy jest zrównoważony, jesteśmy w stanie zaufać naszym przeczuciom i podjąć decyzje, które są najlepsze dla nas samych. Ludzie, którzy mają tu nierównowagę, mogą być szybcy w gniewie lub frustracji w obliczu trudnej sytuacji lub trudnych ludzi. Praca nad tą czakrą jest niezbędna do utrzymania równowagi na wszystkich poziomach - psychicznym, fizycznym i emocjonalnym - dzięki czemu możesz być najszczęśliwszą wersją siebie!Czakra serca czyli centrum Anahata

Jeśli słyszałeś wcześniej termin "czakra", być może znasz ten: czakra serca, czyli centrum Anahata. Ten ośrodek energetyczny znajduje się w centrum mostka i wiąże się z nim wiele intensywnej energii emocjonalnej. Praca nad tym centrum pozwala zintensyfikować własny rozwój emocjonalny, jak również połączenia z innymi.

Czakra serca odpowiada za miłość, współczucie, pewność siebie i odwagę - czy jesteś połączony z tymi uczuciami? Zrównoważona czakra serca wniesie do Twojego życia więcej radości i pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem.

Kiedy czakra serca jest zrównoważona, pomaga zwiększyć akceptację siebie, jak również innych ludzi i sytuacji w życiu. Otworzy również ścieżki do dawania i otrzymywania miłości od innych. Aby doprowadzić do równowagi tej czakry, możesz skupić się na ćwiczeniach oddechowych lub pozycjach jogi, które otwierają obszar klatki piersiowej; medytacje wizualizacyjne mogą być również pomocne w uspokajaniu niepokoju lub strachu, który blokuje przepływ energii Anahata.
Czakra gardła Vishuddha

Piąta czakra to Vishuddha, znajdująca się w gardle. Ta czakra jest również znana jako centrum oczyszczania i jest związana z kolorem niebieskim i elementem przestrzeni.

Vishuddha rządzi wyrażaniem siebie i komunikacją. Pomaga nam dotrzeć do naszego wyższego "ja", pozwalając nam wyrażać się w sposób prawdziwy. Pomaga również wspierać kreatywność i może być świetnym narzędziem do manifestowania naszych intencji w świecie.

Kiedy to centrum energii jest zrównoważone, łatwiej nam mówić naszą prawdę i możemy skuteczniej komunikować się z innymi. Możemy odkryć, że jesteśmy bardziej komfortowi angażując się w znaczące rozmowy i biorąc udział w kreatywnych przedsięwzięciach.

Kiedy Vishuddha jest zablokowana, może spowodować, że będziemy mieć problemy z językiem lub odczuwać strach przed publicznymi wystąpieniami lub autentycznym wyrażaniem siebie. Może to prowadzić do słabej komunikacji lub trudności w tworzeniu znaczących związków, co może mieć wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Aby ponownie połączyć się z tą energią, powinniśmy praktykować medytację, ćwiczenia oddechowe, jogę, tonowanie głosu lub śpiewanie mantr, które skupiają się na otwieraniu centrum energetycznego Vishuddha.Ajna czyli "trzecie oko"

Szósta czakra, ajna, jest również określana jako "trzecie oko". Wymawia się ją jako "Agya Chakra" i tłumaczy na "poza mądrością", "percepcję" lub "dowodzenie". Ta czakra jest związana z mocą myśli, wyobraźnią i uniwersalną świadomością.

Kiedy jest zrównoważona, Ajna przynosi jasność myśli i intuicję. Niezrównoważona Ajna może prowadzić do uczucia braku kontroli nad swoimi myślami.

Znajduje się na czole pomiędzy brwiami. Medytacje wizualizacyjne i afirmacje mogą być użyte do otwarcia tej czakry - wyobrażanie sobie kwiatu lotosu z dwoma płatkami powoli wirującymi w jasnych odcieniach indygo lub fioletu podczas powtarzania afirmacji takich jak "Otwieram moje trzecie oko".Sahasrara nasza czakra korony

Na szczycie siedmiu czakr leży Sahasrara, nasza czakra korony. Sahasrara jest punktem wejścia dla ludzkiej siły życiowej, a jej symbolem jest kwiat składający się z tysiąca płatków.

Swami Satyananda Saraswati powiedział, że Sahasrara "jest najwyższym punktem ewolucji człowieka", a jej płatki reprezentują różne aspekty świadomości. Tutaj duchowa energia może albo wejść do ciała, albo je opuścić - w zależności od tego, w którą stronę płynie przez twoją siłę życiową.

Jeśli chodzi o funkcje, Sahasrara pomaga nam połączyć się z naszą świadomością i naszym połączeniem z czymś większym niż my sami. Kontroluje również nasze najwyższe stany myślowe, w tym duchowe zrozumienie i kosmiczną świadomość. A kiedy jest poza równowagą, może prowadzić do uczuć oddalających od nas samych, jak i od innych.

Jeśli chcesz otworzyć swoją siódmą czakrę, możesz to zrobić za pomocą jogi lub medytacji - lub nawet poprzez kadzidło sahasrara, ajurwedyjską kompozycję ziół, która uspokaja umysł i pomaga rozwinąć głębsze połączenie z samym sobą i otoczeniem.

kamienie energetyczne

Podsumowując

Praca z siedmioma czakrami i zrozumienie, jak je wykorzystać, aby wprowadzić równowagę i harmonię do swojego życia, jest istotną częścią zdrowego, zrównoważonego życia. Od zwiększenia poziomu energii do wzmocnienia duchowego połączenia, poświęcenie czasu na poznanie różnych funkcji czakr i wdrożenie technik takich jak medytacja lub joga może pomóc Ci zbliżyć się do osiągnięcia optymalnego stanu równowagi i dobrego samopoczucia.

Praca z czakrami może być niezwykle skutecznym narzędziem do samouzdrawiania, autorefleksji i rozwoju duchowego. Kiedy Twoje czakry są zrównoważone i otwarte, możesz stać się bardziej połączony z wszechświatem, poprawiając swoje ogólne samopoczucie i pomagając osiągnąć wyższe poziomy świadomości. Kiedy zagłębisz się w eksplorację swoich czakr, nie ma żadnych ograniczeń co do potencjału, jaki możesz w sobie odblokować.

Jeśli nie wiesz jak zacząć Swoją podróż chętnie pomogę Ci podczas pierwszych medytacji gdzie nauczymy się harmonizować energię . W moim gabinecie w sercu Olsztyna na sesjach masażu tantrycznego lub uzdrawiającej sesji z kryształami wspólnie rozpoczniemy coś wyjątkowego.Wszystkiego wyjątkowego!

Ishtar

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page